Definicja według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

Termin Naturalne Planowanie Rodziny (NPR) jest określeniem używanym do opisania sposobu osiągnięcia lub odłożenia poczęcia opartego na obserwacji występujących w sposób naturalny oznak i objawów faz płodności i niepłodności w czasie cyklu miesiączkowego.
Ludzie stosujący NPR dla odłożenia lub uniknięcia poczęcia dziecka powstrzymują się od współżycia w potencjalnie płodnych dniach.
Tym, którzy chcą osiągnąć poczęcie dziecka NPR pomaga określić fazę płodności i przez to zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia.

Naturalne Planowanie Rodziny jest przede wszystkim świadomością własnej płodności. Jest to wiedza o płodności danej pary, opierająca się na odczytywaniu zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety (objawów płodności i niepłodności), oraz interpretacja zaobserwowanych wskaźników. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce, tj. korzystanie z metody objawowo-termicznej, daje ponad 99% skuteczność przy odkładaniu poczęcia. Obserwacja wskaźników płodności pomaga również wyznaczyć okres największej płodności tym, którzy starają się o poczęcie. Praktykowanie tej metody pomaga małżonkom realizować odpowiedzialne rodzicielstwo, zgodnie z jego definicją zawartą w encyklice papieża Pawła VI "Humanae vitae".

Praktykowanie NPR - dlaczego warto?


Cykl płodności

Kobiecy cykl płodności można podzielić na trzy fazy:

Faza I rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i zwykle zawiera w sobie kilka dni niepłodnych (suchych) po menstruacji.

Faza II zaczyna się wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek odczucia lub cechy związane ze śluzem, niezależnie od jego jakości.
Czas ten trwa aż do kilku dni po owulacji.
U normalnej, zdrowej kobiety, faza II zazwyczaj trwa do 12 dni.

Faza III to czas po owulacji: gdy już wyznaczona zostanie faza niepłodności bezwzględnej.
Faza III stanowi zwykle ostatnią z jednej trzeciej cyklu zdrowej kobiety.

Fazy cyklu kobiecego są wynikiem wzajemnej interakcji czterech głównych hormonów - estrogenu, progesteronu, hormonu folikulotropowego (FSH)
i hormonu luteinizującego (LH). Hormony te są również odpowiedzialne za zmiany zachodzące w objawach płodności, które kobieta może się nauczyć obserwować z powodzeniem.


Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna nauczana przez LMM opiera się na obserwacji trzech głównych objawów płodności: podstawowej temperatury ciała, śluzu szyjkowego oraz zmian zachodzących w szyjce macicy.
Poprzez obserwację i umiejętność odczytywania i interpretowania tych znaków, Ty i Twój małżonek, będziecie w stanie zidentyfikować poszczególne fazy (I, II, III), a zatem będziecie w stanie określić czy jesteś w czasie płodności i niepłodności.
Znaki te są łatwo zauważalne przez każdą kobietę, która nauczyła się zwracać na nie uwagę. To trwa tylko kilka minut każdego dnia, wystarczy przed wstaniem zmierzyć temperaturę, w ciągu dnia zaobserwować objaw śluzu i ewentualnie szyjkę macicy, i zapisać je w tradycyjnej karcie obserwacji lub w karcie on-line w serwisie mojecykle.pl
.