Nieregularności w przebiegu cyklu PDF Drukuj Email

Przeczytaj także: Sztuka naturalnego planowania rodziny s. 224-226

Co to znaczy "nieregularny cykl"?

Kobiecych cykli nie można porównywać do mechanizmu zegarka, który zawsze chodzi jednakowo. Przebiegają one według własnego rytmu, dlatego obserwacja tego, co ma miejsce w każdym cyklu z osobna jest bardzo ważna.


U dziewcząt i u młodych kobiet różnice w długości poszczególnych cykli są zjawiskiem normalnym. W tej grupie wiekowej mogą mieć miejsce cykle bardzo krótkie, a także cykle, w których odstępy pomiędzy poszczególnymi krwawieniami trwają całe tygodnie, a nawet miesiące - nie należy z tego powodu podejmować absolutnie żadnej terapii hormonalnej. O wiele ważniejsza jest w takich sytuacjach dokładna obserwacja cyklu.


Jeżeli różne długości cykli są dużym utrudnieniem dla małżonków, należy zastanowić się, co zrobić, by cykle stały się bardziej regularne. Poza tym nieregularne cykle również można dobrze zinterpretować, praktykując metodę objawowo - termiczną.

 

Niektóre przyczyny nieregularności

Zostało dowiedzione, że złe odżywianie ujemnie wpływa na płodność. U kobiet morzonych głodem w obozach koncentracyjnych dochodziło do zatrzymania miesiączek i przypuszczalnie jajeczkowania. To samo dotyczy młodych kobiet cierpiących na brak apetytu na tle nerwowym (anorexia nervosa), co przypomina stan chronicznego niedożywienia. Wiadomo dzisiaj, że nadmierne uprawianie ćwiczeń fizycznych może prowadzić do takiej redukcji tkanki tłuszczowej, że jest jej za mało do zachowania normalnej płodności i mamy do czynienia z okresowym zanikiem miesiączek spowodowanym takim nadmiernym wysiłkiem fizycznym.


Wiadomo też, że otyłe kobiety mają bardziej nieregularne cykle i na ogół większe problemy z miesiączką. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że hormony jajników rozpuszczają się w tłuszczach: z jednej strony potrzebują określonej ilości tkanki tłuszczowej, by móc spełniać swoje funkcje, a z drugiej strony nadmiar tłuszczu może absorbować hormony wyzwalające jajeczkowanie, skutecznie opóźniając owulację.

 

Jak można uregulować nieregularne cykle?

Kobiety o nieregularnych cyklach powinny prowadzić dokładne obserwacje. Ważną rolę odgrywa tutaj zrozumienie przez kobietę tego, co dzieje się w jej organizmie podczas każdego cyklu. Doktor Josef Rötzer - wybitny znawca metod NPR - stwierdził w swoich badaniach, że często już samo podjęcie i systematyczne prowadzenie obserwacji prowadzi do uregulowania cykli.


W uregulowaniu cykli niezwykle ważny jest też odpowiedni styl życia i właściwe odżywianie się. Oto kilka wskazówek dla pań:

1. Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny.

2. Staraj się utrzymać odpowiednią wagę ciała. To nie znaczy: odchudzać się za wszelką cenę. Nieregularności może powodować zarówno otyłość jak i zbyt mała waga ciała.

3. Zadbaj o sen i wypoczynek.

4. Zadbaj o właściwe odżywianie się. Ogólne zalecenia mogłyby być następujące: ograniczyć spożywanie cukru, soli, czerwonego mięsa, nabiału, alkoholu, kawy, herbaty i czekolady, wyeliminować palenie tytoniu; ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych na korzyść tłuszczów roślinnych; jeść więcej ryb, drobiu, produktów zawierających pełne ziarna, roślin strączkowych, zielonych warzyw i świeżych owoców. Są to więc podstawowe zasady zdrowego odżywiania się, które można znaleźć w wielu publikacjach (na przykład w popularnej u nas "Kuchni polskiej"). 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.