Nieregularny objaw temperatury PDF Drukuj Email

Przeczytaj także: Sztuka naturalnego planowania rodziny s. 215-221

Co może zakłócić normalną temperaturę?

Aby uzyskać prawidłowy wykres temperatury, należy pamiętać, co może ją zakłócić, i zaznaczać na karcie wszystkie wydarzenia, które mogłyby mieć wpływ na jej przebieg, np.:

  • za krótki sen
  • alkohol wypity późno wieczorem lub w nocy
  • przeciążenie, silny stres
  • gorączka związana z chorobą
  • lekarstwa (jeśli to możliwe podać ich nazwę i zażywaną ilość)
  • pobyt na kuracji
  • zmiana czasu
  • podróże

Wszystkie te zapiski są ważne nie tylko dla początkujących. Dzięki nim każda kobieta może zebrać doświadczenia, jak reagują jej cykle i pomiary temperatury na różne wydarzenia. Może np. się zdarzyć, że u jednej kobiety częste wstawanie w nocy nie będzie miało żadnego wpływu na pomiary temperatury, u innej natomiast spowoduje jej podwyższenie. Tak więc konkretne doświadczenia reakcji na czynniki zakłócające są dla danej kobiety bardzo ważne.

Inne przyczyny zakłóceń

Jeśli ktoś obserwuje u siebie przebieg temperatury odbiegający bardzo od typowego, proszę prześledzić z nami jeszcze inne przyczyny powstawania zakłóceń.

Przeanalizujmy:
1. Czy mierzyłam temperaturę zaraz po przebudzeniu i czy na pewno była to pierwsza wykonywana przeze mnie czynność? Nie zawsze? A czy zostało to odnotowane w rubryce Zakłócenia? Jeśli sporadycznie zdarza się nam mierzyć temperaturę po wykonaniu jakiejś czynności, to zaznaczamy to zakłócenie w odpowiedniej rubryce, a tej temperatury nie bierzemy pod uwagę podczas interpretacji. Jeśli jednak często podrywa mnie coś, zanim zdążę zmierzyć temperaturę, to trzeba zastanowić się, co można zrobić. Czy mąż może w tym pomóc?

2. Czy zaznaczałam czas pomiaru w sytuacjach, kiedy temperatura była mierzona więcej niż pół godziny wcześniej lub później niż normalnie? Szczególnie wtedy, gdy pojawił się już śluz lub występuje odczucie mokrości, musimy zadbać o to, by temperatura była mierzona o tej samej porze aż do dnia, kiedy będzie już można wyznaczyć początek fazy poowulacyjnej niepłodności.

3. Kolejne banalne pytanie, ale proszę wierzyć - kobieca pomysłowość bywa zaskakująca: czy używałam stale tego samego termometru i stosowałam stale ten sam sposób mierzenia? To znaczy: przez cały cykl tylko w ustach, albo tylko w odbycie, albo tylko w pochwie?
Jeśli mierzę temperaturę w ustach i zauważam duże wahania temperatury, to muszę sprawdzić, czy na pewno termometr wkładam ukośnie pod język z boku wiązadełka? Czy moje usta są podczas mierzenia temperatury cały czas zamknięte? Czy mierzę temperaturę przez 8 minut? Jeśli w pokoju jest zimno, należy termometr włożyć do ust - powiedzmy, z prawej strony - a gdy się już ogrzeje, przesunąć go na lewą stronę, by uzyskać właściwy pomiar. Włożony pod język bardzo zimny termometr zabierze ciepło z tego miejsca, by się ogrzać i obniży nam wynik pomiaru. Jeśli przełożymy go po ogrzaniu, to już pomiar będzie właściwy.
Jeśli jestem wieloródką, mierzę temperaturę w pochwie i mam duże wahania temperatury, to znaczy że banieczka z rtęcią czasami dotyka ścianek pochwy, a czasami nie. Rada jest prosta: od następnego cyklu mierzę temperaturę w odbytnicy.

4. Czy wiecie, że drogi elektroniczny termometr może dawać gorsze pomiary niż zwykły termometr rtęciowy? Dokładność pomiaru elektronicznego termometru może być niewystarczająca - tradycyjny termometr rtęciowy będzie dokładniejszy.
Oprócz tego końcówka termometru elektronicznego czule reaguje na każde poruszenie termometru. I dlatego odczytana wartość może być trochę przypadkowa, nie odpowiadająca podstawowej temperaturze ciała. To może powodować przypadkowe wahania temperatury na wykresie.

A jeśli pracuję na zmiany?

Ktoś pomyśli: skoro może być tyle kłopotów z mierzeniem temperatury, to ja, pracująca na zmiany, nie mam się co za to brać.
Niekoniecznie. To, co było powiedziane przed chwilą, miało tylko zwrócić uwagę na możliwe przyczyny trudnych do zinterpretowania wykresów temperatury i przypomnieć, na co zwracać uwagę.

Nie ma jednej odpowiedzi na to, czy praca wielozmianowa ma wpływ na wykres temperatury czy nie? Trzeba być samemu dla siebie naukowcem i po prostu to sprawdzić. Znamy karty pracującej na różnych zmianach w kolejne dni pielęgniarki. Kładła się spać o różnych porach doby, ale mierzyła temperaturę zawsze po przebudzeniu się. Mimo że były to pomiary z różnych pór dnia, otrzymywała klasyczny wykres temperatury.

Rady dla kobiet pracujących na różnych zmianach są następujące:
1. Prowadzić dokładną obserwację śluzu. Dokonywać zewnętrznej obserwacji przy każdym korzystaniu z ubikacji; czy to w domu, czy w pracy, a dwa razy dziennie, po południu, obserwacji wewnętrznych.

2. Jako podstawę fazy III przyjmować objaw śluzu i potwierdzać go wzrostem temperatury, aby stwierdzić że nie mamy do czynienia z podwójnym szczytem śluzu. Stać się naukowcem dla określenia najlepszego czasu mierzenia swojej temperatury - np. przez jeden czy dwa cykle mierzymy ją dwa, trzy razy dziennie każdego dnia i zaznaczamy na karcie różnymi kolorami. Tym samym kolorem tę samą porę mierzenia w kolejnych dniach.

Sugerujemy następujące pory mierzenia:
- po przebudzeniu się z najdłuższego snu,
- przed snem, tzn., kładę się do łóżka, mierzę temperaturę, notuję i dopiero wtedy zasypiam,
- o tej samej porze dnia, w której nie wykonuję ciężkiej pracy i nie bezpośrednio po posiłku.

Na końcu takiego cyklu pojawią kolorowe wykresy na tej samej karcie. Porównując je z objawem śluzu lub szyjki można powiedzieć, który jest najbardziej czytelny i odpowiada obrazowi śluzu. Porę mierzenia temperatury z najbardziej czytelnego wykresu należy przyjąć na przyszłość. Jeśli porą mierzenia będą godziny wieczorne, to wyznaczając początek trzeciej fazy, należy dla potwierdzenia objawu śluzu wziąć pod uwagę nie trzy, lecz cztery dni wyższej temperatury, bowiem temperatury mierzone wieczorem mogą wykazywać wzrost o dzień wcześniej niż mierzone rano.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.