Pożytki z obserwacji cyklu PDF Drukuj Email

Po lekturze zamieszczonego w styczniowym numerze „Fundamentów Rodziny” artykułu „Choroba i obserwacje cyklu” pragnę podzielić się naszym niedawnym doświadczeniem. Stosujemy z powodzeniem metodę objawowo-termiczną w naszym małżeństwie już kilkanaście lat.

W tamtym roku, trochę „poluzowaliśmy” sobie w prowadzeniu obserwacji, poprzestając na obserwacjach śluzu przez cały cykl i mierzeniu temperatury przez kilka dni, w okolicach owulacji, którą żona wyczuwa kobiecym szóstym zmysłem (zresztą znamy się już tak dobrze, że i ja czuję, że to „ten czas”). W grudniu ubiegłego roku postanowiliśmy jednak powrócić do wcześniejszej praktyki regularnych obserwacji przez cały cykl i ich zapisywania. Żartowaliśmy nawet, że jak młoda para przykładnie wracamy do tego, czego uczono nas na kursie: teraz znów wieczorem przygotowuję termometr, rano podaję go żonie i zapisuję temperaturę, a pod koniec dnia obserwacje śluzu. Jak się okazało, nasza decyzja zbiegła się z chorobą żony – ciężka angina, zażywanie antybiotyku, co sprawiło, że ten pierwszy po długiej przerwie notowany cykl wyglądał zupełnie inaczej niż poprzednie (załączam jego zapis wraz z przykładem typowego cyklu żony).

Moja żona ma regularne, choć dość krótkie cykle (około 25 dni), z krótką fazą lutealną. Tym razem cykl znacznie się wydłużył, a owulacja przesunęła się. Nie planujemy poczęcia, bo zdrowie żony nie pozwala na zajście w ciążę i powrót do systematycznych obserwacji pozwolił nam śledzić na bieżąco, co dzieje się z cyklem – gdyby nie to, trudno byłoby nam się zorientować w tej nietypowej sytuacji.

Na koniec chciałbym dodać, że cieszymy się, iż trafiliśmy na Ligę Małżeństwo Małżeństwu, która tak podkreśla znaczenie współpracy obojga małżonków w obserwacjach cyklu – dzięki temu moja żona jest o wiele spokojniejsza, a ja trochę dumny, że wiem, na czym to wszystko polega.
Artur
PS
Załączam zapis dwóch cykli

Cykl typowy
poprzednie cykle: 23-27
najwcześniejszy wzrost temperatury: 15 dzień cyklu
oznaczenia śluzu: Ż - żółty; G - gęsty; R - rozciągliwy; m - odczucie mokrości
godzina mierzenia temperatury: 6.45
koniec niepłodności przedowulacyjnej: 8 dzień (wg reguły Döringa; właścicielka karty nie obserwuje po miesiączce dni suchych)
początek niepłodności poowulacyjnej: 19 dzień


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykl zakłócony chorobą
grudzień 2004 – styczeń 2005
poprzednie cykle: 23-27
najwcześniejszy wzrost temperatury: 15 dzień cyklu
godzina mierzenia temperatury: 6.45
zakłócenia: dni 11-14 gorączka; dni 11-18 antybiotyk; 22, 23: temperatura zmierzona o godz. 9.00
koniec niepłodności przedowulacyjnej: 8 dzień (wg reguły Döringa; właścicielka karty nie obserwuje po miesiączce dni suchych)
początek niepłodności poowulacyjnej: 30 dzień

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.