Miesiączka i ciąża PDF Drukuj Email

"Zaszłam w ciążę dzień przed miesiączką”, „zaszłam podczas miesiączki” – to często powtarzane argumenty mające świadczyć o nieprzydatności metod naturalnej regulacji poczęć dla małżeństw odkładających poczęcie lub unikających go.

Przykład pierwszy: małżeństwo nie prowadziło obserwacji objawów płodności, a jedynie polegało na „kalendarzykowych” wyliczeniach, z których wynikało, że następna miesiączka powinna była pojawić się 20 lipca, a w wyniku zbliżenia mającego miejsce 19 lipca nastąpiło poczęcie i oczywiście żadnej miesiączki już nie było. Nie można więc powiedzieć, że do poczęcia doszło „dzień przed miesiączką”, bo nie znamy przebiegu tego konkretnego cyklu, który najprawdopodobniej z jakichś powodów różnił się od dotychczasowych i także okres wystąpiłby później niż zazwyczaj.


Przykład drugi: małżonkowie prowadzą obserwacje, zbliżenie miało miejsce podczas lekkiego kilkudniowego plamienia, po czym doszło do poczęcia. Plamienia nie poprzedził wzrost podstawowej temperatury ciała – nastąpił on po jego ustaniu. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. krwawieniem śródcyklicznym, które w rzadkich przypadkach może wystąpić w okresie płodności, nie zaś z miesiączką rozpoczynającą kolejny cykl. Jeśli plamienie albo krwawienie nie zostało poprzedzone zaobserwowanym wzrostem temperatury, nie powinniśmy traktować go jak miesiączkę i dni te uznajemy za czas potencjalnej płodności.


Przykład trzeci: żona ma bardzo krótkie cykle i nie prowadzi obserwacji cyklu. Poczęciem zaowocowało zbliżenie, do którego doszło pod koniec miesiączki. Nie jest to szczególnie niezwykły przypadek, gdyż może się zdarzyć, że w takich cyklach owulacja następuje bardzo wcześnie i plemniki w drogach rodnych kobiety przetrwają do tego momentu. Częściej jednak krótkie cykle są związane ze skróconą fazą lutealną, co raczej utrudnia lub wręcz uniemożliwia poczęcie.

Prowadzenie obserwacji pozwoliłoby w takim przypadku wyznaczyć precyzyjnie czas płodności w danym cyklu, można też wtedy rozważyć przyczyny występowania bardzo krótkich cykli. (m)

 
« poprzedni artykuł

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.