Ekologiczne karmienie piersią PDF Drukuj Email

Przeczytaj także: Sztuka naturalnego planowania rodziny s. 185-189


Zainteresowanych ekologicznym karmieniem piersią odsyłamy do książek poświęconym tej tematyce:

Karmienie piersią jest kontynuacją matczynego odżywiania dziecka w łonie i jest tak samo naturalnym zjawiskiem jak ciąża. Wewnętrzne nastawienie matki jest tu równie ważne jak mleko, ponieważ wpływa na podstawowe reakcje dziecka, na problemy, z którymi stanie ono potem twarzą w twarz. Im więcej matka daje, tym więcej otrzyma. Im bardziej promieniuje macierzyńską miłością i spokojem, tym większą radością odpowie dziecko.


Mleko matczyne jest dla dziecka najlepszym pożywieniem i pomaga mu prawidłowo się rozwijać. Pierwszym pokarmem z piersi jest siara, żółtawy płyn, który noworodek może łatwo strawić. Siara jest bogata w białko i zawiera wiele przeciwciał, chroniących dziecko od chorób. Ma też właściwości przeczyszczające: usuwa smółkę - pierwszą zawartość jelit dziecka. W dalszych dniach karmienia zwiększa się ilość i kaloryczność pokarmu, zawiera on więcej tłuszczu, laktozy, a nieco mniej białka i przeciwciał. Później w mleku zachodzą zmiany, które przystosowują je do potrzeb rosnącego dziecka. Co ciekawe, także w ciągu doby, a nawet podczas jednego karmienia pokarm matki nie jest przez cały czas taki sam - wszystko po to, aby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu dziecka. Warto więc zadbać o to, by od początku nauczyło się ono ssać mocno i skutecznie.


Dzieci karmione piersią są zdrowsze i mniej skłonne do alergii. Zaobserwowano, że w pierwszych dziesięciu latach życia dzieci, które były karmione piersią, są zdrowsze i bardziej odporne na zakażenia niż te, które były karmione sztucznymi mieszankami.


Wychowawcy przekonali się, że dzieci karmione piersią łatwiej się przystosowują i są bardziej niezależne. W Japonii, kiedy dziecko ma zacząć naukę szkolną, zadaje się matce pytanie, czy było karmione piersią.

Karmimy razem?

Ojciec także może pomóc w karmieniu. Oczywiście nie w sensie fizycznym, ale psychicznym. Dla maleństwa jest niezmiernie ważne, żeby tata był obecny, żeby go mogło widzieć, słyszeć, czuć.


Jeśli mąż naprawdę wierzy w swoją żonę i zachęca ją do opanowania sztuki karmienia piersią, jeśli chroni ją przed kłopotami, jeśli pilnuje pozostałych dzieci i uczy je tego, by przejęły nieco obowiązków matczynych, jeśli mówi swojej żonie, że jest piękna, kiedy karmi piersią, wtedy mleka będzie dużo i w rezultacie ojciec, opiekując się matką, będzie "karmił"" dziecko. Pragniemy zachęcić do ekologicznego karmienia piersią.

Co to jest ekologiczne karmienie piersią?

Jest to bardzo prosta, a zarazem bardzo naturalna forma. Charakteryzuje się bliskością fizyczną matki i dziecka oraz karmieniem dziecka, kiedy tylko ono tego chce. Ponieważ jest to w gruncie rzeczy bardziej sposób opieki nad dzieckiem niż sama tylko forma karmienia, nazywamy ją naturalnym macierzyństwem.

Cztery przykazania naturalnego macierzyństwa:

1. W pierwszych sześciu miesiącach po urodzeniu podajemy dziecku wyłącznie mleko matki.

Naturalne macierzyństwo oznacza, że matka karmi dziecko tym, co posiada, a nie tym, co może kupić. Dlatego nie podajemy dziecku żadnych pokarmów stałych, płynów, soczków, odżywek czy wody, aż skończy ono sześć miesięcy.


2. Uspokajamy dziecko piersią.

Butelki i smoczki nie są potrzebne, jeśli matka jest blisko dziecka. Pierś to najcudowniejsze narzędzie macierzyństwa i najlepszy środek uspokajający dla dziecka.


3. Pozwalamy dziecku ssać pierś, kiedy tylko chce.

Dziecko potrzebuje często ssać pierś. Nie trzeba martwić się o ilość mleka. Karmiąc dziecko na każde jego żądanie, będziemy mieć wystarczająco dużo pokarmu, pod warunkiem że ssie ono prawidłowo.

Ponieważ mleko z piersi jest łatwiej przyswajalne niż sztuczna mieszanka, dziecko częściej będzie się o nie dopominało. Może być i tak, że już po godzinie trzeba będzie znowu podać pierś.


4. Jesteśmy blisko naszego dziecka - w dzień i w nocy.

Nie chodzi o to, aby matka stroniła od ludzi. Ważne jest, aby zawsze miała swoje maleństwo przy sobie.

Niemowlęta potrzebują wiele miłości i bliskiego kontaktu z mamą i tatą. Jeśli ono budzi się w nocy, bierzcie je do siebie do łóżka, aby mogło ssać, gdy będziecie spali. Niektórzy specjaliści zachęcają rodziców, aby ze względu na emocjonalne potrzeby dziecka sypiali ze swym maleństwem.

Korzyści dla rodziców.

Ekologiczne karmienie piersią pozwala rodzicom zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy wydawanych na drogie odżywki i różne akcesoria potrzebne do karmienia sztucznego (butelki, smoczki, podgrzewacze). Ze względu na to, że dzieci karmione piersią są bardziej odporne na choroby, oszczędza się też pieniądze, które trzeba wydać na wizyty u lekarzy i na lekarstwa. Ponieważ przez dłuższy czas utrzymuje się naturalna niepłodność, a więc nie ma też miesiączek, matka może sporo zaoszczędzić na podpaskach.


Jednak nie oszczędności finansowe są najważniejsze. Matka ma niepowtarzalną okazję odczuć satysfakcję z tego, że w najlepszy sposób zaspokaja potrzeby swojego dziecka, ma z nim bliższy kontakt, zyskuje poczucie własnej wartości. Dziecko jakby odwdzięczało się matce, bowiem karmienie piersią znacznie zmniejsza ryzyko krwotoków poporodowych, przyspiesza obkurczanie się macicy; dzięki ograniczeniu utraty krwi po porodzie i długiemu okresowi bez miesiączek spada zagrożenie anemią spowodowaną niedoborem żelaza. Karmienie obniża też ryzyko zapadania na raka sutka i jajnika. Chroniąc przed szybkim zajściem w kolejną ciążę, pozwala na stopniowe przejście do stanu płodności.

 
następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2021 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.