Obserwacje płodności po porodzie PDF Drukuj Email

Karta, którą zamieszczamy, ilustruje 37-dniowy cykl matki karmiącej czternastomiesięczne dziecko - jest to jej ósmy cykl po porodzie, a rozpiętość dotychczasowych cykli wynosiła od 28 do 52 dni, co nie jest niczym niezwykłym w przypadku powrotu płodności u kobiety karmiącej. Właścicielka karty nie miała przed porodem żadnych doświadczeń w obserwacji i przysyłając swój wykres, postawiła pytanie, czy współżycie w dniach 27, 28, 29 przypadło już na okres niepłodności.

Zanim jednak zastanowimy się nad interpretacją karty, zwróćmy uwagę na kilka spraw.


1.Okres po porodzie nie jest łatwym czasem uczenia się obserwacji, ponieważ objawy często są wtedy niejednoznaczne i trudno uchwycić charakterystyczny dla rytmu płodności ich przebieg (np. zmiany w szyjce macicy towarzyszące kolejnym fazom cyklu można poznać o wiele łatwiej w cyklach przed porodem). To, co trudne, nie musi jednak być niemożliwe, więc tym większe uznanie należy się tym, którzy wytrwale próbują zdobywać doświadczenie w tym niełatwym okresie. Z drugiej strony nauce sprzyja wówczas o wiele silniejsza motywacja odłożenia kolejnego poczęcia.

2. W tym cyklu kobieta prowadziła tylko obserwacje wewnętrzne śluzu oraz szyjki macicy, co mogłoby wystarczyć, gdyby były one kompletne. W sytuacji, jaką tu widzimy, nie można wykorzystać tych zapisów dla interpretacji cyklu. Przypomnijmy: obserwacje rozpoczynamy zaraz po zakończeniu miesiączki i prowadzimy je szczególnie uważnie w fazie płodności. Widać też, że właścicielka karty mimo dużej staranności w obserwacjach szyjki ciągle jeszcze nie jest pewna swoich odczuć (na karcie pojawia się komentarz: "Twarda i miękka - sama nie wiem, jaka"). Podobnie jest z wewnętrzną obserwacją śluzu, dlatego na początek lepiej byłoby skupić się na obserwacjach zewnętrznych i odczuciach dodając do tego samobadanie położenia i otwarcia szyjki (wystarczy przeprowadzić je dwukrotnie w ciągu dnia, np. przed południem i wieczorem).

3. Trzeba też pamiętać, że obserwacje wewnętrzne zawsze powinny one być poprzedzone obserwacjami zewnętrznymi śluzu.

4. Mając do dyspozycji pełny zapis temperatury, musimy oprzeć się wyłącznie na nim i dla wyznaczenia początku niepłodności poowulacyjnej możemy zastosować regułę temperaturową opisaną w książce "Sztuka naturalnego planowania rodziny" na stronie 177: faza III zaczyna się wieczorem czwartego dnia wzrostu temperatury, przy czym trzy ostanie temperatury muszą układać się przynajmniej na poziomie wyższym. W tym cyklu wzrost temperatury po jajeczkowaniu zaczął się dnia 31. Poziom niższy wyniósł 36,9, poziom wyższy: 37,1, zatem faza III zaczyna się wieczorem 34 dnia cyklu. Nadspodziewanie wysoka temperatura w dniu 22 jest temperaturą zakłóconą i nie bierzemy jej pod uwagę, bowiem właścicielka karty odnotowała w tym dniu dolegliwości.

5. Czy w tym cyklu mogło dojść do poczęcia? Współżycie miało miejsce najprawdopodobniej w okresie okołoowulacyjnym, jednak jeśli nawet doszło do zapłodnienia, to ze względu na bardzo krótką fazę lutealną (7 dni wyższych temperatur) zarodek mógł nie zdążyć zagnieździć się w macicy przed kolejną miesiączką. Taka krótka faza lutealna jest charakterystyczna dla cykli karmiących matek, u których płodność po porodzie może powracać dosyć długo (co jest związane ze sposobem karmienia i z indywidualnymi cechami organizmu).

Karta ta pokazuje, że nawet mało doświadczona kobieta może poradzić sobie z prowadzeniem obserwacji po porodzie, dobrze jednak, jeśli zwróci się o pomoc w ich interpretacji do doświadczonych instruktorów metod naturalnego planowania rodziny. Porady można zasięgnąć, Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.