Strona główna arrow Czytelnia arrow Z medycyny arrow Powtórna owulacja: wiele hałasu o nic
Powtórna owulacja: wiele hałasu o nic PDF Drukuj Email

"Nic dziwnego, że metoda rytmu nie jest tak skuteczna w kontroli urodzeń - kandyjscy naukowcy ogłosili we wtorek, że odkryli, iż kobiety mogą mieć owulację kilka razy w miesiącu" - takim sensacyjnym stwierdzeniem zaczynała się opublikowana 8 lipca 2003 roku korespondencja agencji Reutera. Prze

Wiadomość podchwyciły media i serwisy internetowe. Na forach dyskusyjnych krytycy metod NPR zdawali się tryumfować: możliwość powtórnej owulacji w jednym cyklu została naukowo potwierdzona - żegnajcie NPR-owi fanatycy.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że autorka depeszy, Maggie Fox, niezbyt ściśle zreferowała badania, które zresztą nie były aż taką rewelacją, ponieważ ci sami naukowcy ogłosili częściowe ich wyniki już w 2000 roku.

Reuters podał na przykład, że u 13 z 63 kobiet wytypowanych do eksperymentu wystąpiła wielokrotna owulacja, podczas gdy w rzeczywistości dane uzyskane od tych 13 uczestniczek zostały wykluczone z końcowej analizy badań ze względu na różnego rodzaju zakłócenia w funkcjonowaniu jajników. W oryginalnym artykule znajduje się wyraźne stwierdzenie: U wszystkich 50 kobiet tylko ostatnia fala w cyklu prowadziła do owulacji, zaś poprzedzające ją fale nie kończyły się jajeczkowaniem.

Poza tym sami autorzy badań nie odnoszą się wcale do metod NPR, a swoje odkrycia rozpatrują przede wszystkim w kontekście nowych możliwości w zakresie hormonalnej stymulacji jajników w procedurach towarzyszących sztucznemu zapłodnieniu oraz sugerują ich wykorzystanie dla opracowania bardziej skutecznych i "przyjaznych użytkownikowi"" hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Całe to zamieszanie pokazuje, że warto zachować powściągliwość i zdrowy rozsądek przy lekturze tego typu rewelacji.

Redakcja
 
 
« poprzedni artykuł

www.sklep.npr.pl

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.