Strona główna arrow Mapa serwisu
Małżeńskie drogowskazy PDF Drukuj Email

Sięgając po książkę Jerzego Grzybowskiego "Małżeńskie drogowskazy"* spodziewałam się zbioru podpowiedzi, jak rozwijać relacje w małżeństwie. I rzeczywiście, tytuł nie wprowadził mnie w błąd. Autor na podstawie doświadczeń własnych i innych małżeństw podpowiada jak budować małżeństwo na kolejnych jego etapach. Niektóre fragmenty książki były dla mnie nieco mniej interesujące. Jednak jest ona "zbiorem drogowskazów", dzięki czemu bez straty wątku można ją czytać zarówno od deski do deski, jak i zagłębiając się w lekturze tylko wybranych rozdziałów.

Czytając książkę napotkałam wiele myśli, które mnie poruszyły. Trochę żałowałam, iż na takie "mądrości" natrafiłam dopiero wiele lat po ślubie. Tymczasem jest to książka, dzięki której narzeczeni i małżeństwa mogą pogłębić swoje spojrzenie na prozę życia małżeńskiego. Konieczność opuszczenia domu rodzinnego, relacje małżonków z rodzicami, różnice w temperamentach i osobowości, dzieci, intymna bliskość czy relacje małżonków z Bogiem to ważne kwestie wspólnego życia, które wpływają na relacje między małżonkami.

Zaskakujący był dla mnie fakt, że autor-mężczyzna tak świetnie rozumie to, co czują kobiety. Pod wieloma opisami odczuć kobiet w różnych sytuacjach życiowych (np. zmiany nastroju w różnych fazach cyklu miesiączkowego) mogę się podpisać obiema rękami. Stąd też wybrane fragmenty książki już podczas czytania chciałam podsunąć mężowi, aby dzięki ich lekturze jeszcze lepiej zrozumiał moje potrzeby, czy też moje odczucia. Z drugiej strony wierzę, że również przedstawione w książce odczucia mężczyzn nie są obce mojemu mężowi. Muszę więc brać je pod uwagę, a przede wszystkim poruszyć w rozmowie, której rozpoczęcie jest często trudniejsze dla mężczyzn.

Drogowskazy przedstawione w książce z pewnością pozwolą narzeczonym lepiej przygotować się do małżeństwa. Małżonkom mogą pomóc w poprawieniu relacji. Myślę, że najlepszy efekt w budowaniu własnego małżeństwa można osiągnąć, gdy po tę lekturę sięgnie się wspólnie z narzeczonym/małżonkiem i wykorzysta się ją jako pretekst do wzajemnego wysłuchania się.  <BB>

*Ksiażkę "Małżeńskie drogowskazy" Jerzego Grzybowskiego mogliśmy zrecenzować dzięki współpracy z Wydawnictwem M.

 
« poprzedni artykuł

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2021 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.