Strona główna arrow Mapa serwisu
CCL i LMM znowu razem PDF Drukuj Email

ImageLiga Małżeństwo Małżeństwu podpisała w lutym tego roku umowę o współpracy z The Couple to Couple League – jedną z największych amerykańskich organizacji uczących naturalnego planowania rodziny w kontekście katolickiej etyki małżeńskiej. O perspektywach tej współpracy opowiada Zbigniew Gzyl – prezes LMM.

Image
Zbigniew Gzyl i Bill Corey - emerytowany Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego CCL
— Jak doszło do podpisania umowy pomiędzy obydwiema organizacjami?

Rozmowy na ten temat toczyły się już od połowy 2009 roku, ponieważ uważaliśmy, że powrót do bliższej współpracy pozwoli nam skorzystać z wieloletnich, niezwykle bogatych doświadczeń Amerykanów. Warto pamiętać, że założona na początku lat 90. Liga Małżeństwo Małżeństwu powstała jako jeden z międzynarodowych oddziałów CCL i do dzisiaj wiele osób identyfikuje nas z tzw. metodą Kippleyów (John i Sheila Kippley byli założycielami CCL – przyp. red.). Około dziesięć lat później ten formalny związek uległ osłabieniu, choć utrzymywaliśmy nadal przyjacielskie kontakty, zwłaszcza z Billem Coreyem, byłym dyrektorem ds. rozwoju międzynarodowego CCL, który kilka razy był gościem naszych dorocznych jesiennych spotkań. Przygotowując w 2002 roku nowe wydanie popularnej książki Sztuka naturalnego planowania rodziny, zrezygnowaliśmy z reguł interpretacji opracowanych przez Kippleyów, uzyskując osobistą zgodę prof. Josefa Rötzera na wprowadzenie jego reguły dla wyznaczania niepłodności poowulacyjnej. Od tego czasu zmieniało się kilkakrotnie kierownictwo CCL i nowa ekipa, na czele z dyrektorem Michaelem Manhartem, okazała bardzo otwarta na podpisanie takiego porozumienia.

— Jakie miejsce zajmuje obecnie LMM na mapie polskich stowarzyszeń promujących NPR?

Sądzę, że jesteśmy postrzegani jako dość aktywna organizacja: prowadzimy rozbudowany serwis internetowy (www.npr.pl), duże forum pomocy, uczestnicy naszych kursów cenią sobie ich specyfikę wynikającą z faktu, że są one prowadzone przez fachowo przygotowane pary małżeńskie, szkolimy co roku kilka nowych par nauczycieli, około półtora tysiąca osób rocznie uczy się metody objawowo-termicznej z naszego Domowego kursu NPR, współpracujemy także z o. Ksawerym Knotzem, który jest opiekunem stowarzyszenia. Chciałbym podkreślić, że wszystkie te przedsięwzięcia były możliwe dzięki wspaniałemu zaangażowaniu nie tak znowu wielkiej grupy wolontariuszy oddanych sprawie krzewienia wiedzy o odpowiedzialnym rodzicielstwie. Równocześnie widzimy, że nasze materiały nieco się „zestarzały”, bo przecież nastąpił dynamiczny zwrot w zakresie komunikowania się – mam na myśli przede wszystkim Internet i multimedia.

— W czym ma pomóc współpraca z CCL?

Amerykanie z Cincinnati wykonali w ostatnich ogromną pracę, upraszczając reguły interpretacji cyklu (mamy małą satysfakcję, że poszli w nasze ślady, rezygnując z kilku reguł dla wyznaczania fazy III na rzecz jednej, zbliżonej bardzo do reguły Rötzera), zmieniając gruntownie system szkoleń instruktorów, opracowując nowy model kursów dla użytkowników metody, przygotowując od podstaw podręczniki – z wszystkich tych rozwiązań będziemy mogli skorzystać, dostosowując je w razie potrzeby do polskiej specyfiki. Z punktu widzenia formalnego stajemy się znów częścią wielkiej rodziny CCL – dużej dynamicznej organizacji (umowa została podpisana na 10 lat), a  równocześnie zachowujemy autonomię w szkoleniu naszych nauczycieli NPR – centrala CCL docenia pozycję, jaką  Liga zdobyła w Polsce, udostępniając nam know-how.

— Plany Ligi na najbliższe miesiące?

Rozpoczynamy rozpisany mniej więcej na dwa lata projekt wydawniczy, medialny i edukacyjny. Będzie on obejmował nowe publikacje książkowe, wdrożenie internetowego systemu szkoleń nauczycieli NPR, reorganizację serwisu internetowego oraz forum pomocy, uruchomienie specjalnego serwisu umożliwiającego notowanie obserwacji online i ich konsultację z nauczycielami, przygotowanie nowego programu kursów stacjonarnych oraz oprogramowania wspomagającego uczenie się metody objawowo-termicznej z Domowego kursu NPR – jeśli Pan Bóg pozwoli, a ludzie się postarają, to pierwsze efekty będą widoczne jesienią tego roku. Będziemy także aktywnie uczestniczyć w tworzeniu federacji stowarzyszeń NPR.

(Rozmawiał: Maciej Tabor)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Warto karmic piersia

 Sztuka popor

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.