Strona główna arrow Terminy kursów
Duchowa adopcja dziecka poczętego PDF Drukuj Email

Image
Ikona Zwiastowania
Dwadzieścia lat temu warszawscy ojcowie paulini rozpoczęli krzewienie w Polsce idei duchowej adopcji dziecka poczętego jako jednej z ważnych form zaangażowania w obronę życia. Obchodzony w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Dzień Świętości Życia jest dobrą okazją dla przypomnienia założeń duchowej adopcji.

Na czym polega duchowa adopcja? 

Duchowa adopcja to modlitewne zobowiązanie, konkretnej osoby, w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka - w łonie matki. Trwa ona dziewięć miesięcy, polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy (codziennej) w intencji dziecka i jego rodziców:

„Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po narodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem, a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady. Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.”

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowych postanowień do duchowej adopcji, którymi mogą być: częsta Spowiedź i Komunia Święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego, post, jałmużna, walka z nałogami etc. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby postanowienia nie przekraczały naszych możliwości – były możliwe do zrealizowania.
Jeżeli zapomniało się o modlitwie przez kilka dni – o ten czas należy przedłużyć adopcję. Jeżeli jednak był to dłuższy czas (tydzień lub więcej) zachodzi wtedy konieczność ponowienia duchowej adopcji.
Adopcji tej może podjąć się każdy człowiek – z wyjątkiem dzieci, które powinny dokonywać jej pod okiem i kierunkiem rodziców bądź opiekunów. W taki sposób możemy adoptować jedno dziecko (w danym czasie). Nie znamy tego dziecka, to Bóg je wybiera (płeć, narodowość) zapewne bierze też pod uwagę nasz zapał oraz potrzebę modlitewną w konkretnym przypadku.

Jeżeli już się zdecydowaliśmy na duchową adopcję, powinniśmy złożyć prywatne przyrzeczenie (powinniśmy to zrobić pod wizerunkiem Ukrzyżowanego lub Matki Najświętszej):

Tekst przyrzeczenia

Najświętsza Panno, Bogarodzico Maryjo, wszyscy Aniołowie i Święci, wiedziony(a) pragnieniem niesienia pomocy w obronie nienarodzonych, (ja, ....................) postanawiam mocno i przyrzekam, że od dnia .................... w Święto / Uroczystość .................... biorę w duchową adopcję jedno dziecko, którego imię Bogu jest wiadome, aby przez 9 miesięcy każdego dnia modlić się o uratowanie jego życia oraz o sprawiedliwe i prawe życie po urodzeniu.
Postanawiam:
odmówić codzienną modlitwę w intencji nienarodzonego
codziennie odmówić jedną tajemnicę różańca
przyjąć nadto (nieobowiązkowo) postanowienia: .......................

Adres centrum duchowej adopcji

Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji - Jasna Góra,  ul. Ks. A. Kordeckiego 2, 42 - 225 Częstochowa, tel. (034) 37-77-777 (o.Ignacy Rękawek)

 
« poprzedni artykuł

www.sklep.npr.pl

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.