Strona główna arrow Czytelnia arrow Kwestie moralne arrow Co Bóg złączył...
Co Bóg złączył... PDF Drukuj Email

Zdarza się, że przekazywanie życia, jakkolwiek może nam się wydawać cudownie prostym, automatycznym niejako ukoronowaniem aktu miłości, może napotykać trudności. Czasami przytrafiają się w naturze nieszczęśliwe wypadki. Zdarza się na przykład, że jajowód jest uszkodzony. Owa mała cielesna rurka, która łączy jajnik z macicą – jajowód, jest wysłana błoną śluzową zaopatrzoną w drobne rzęski, która niczym ruchomy dywan przesuwa wielką bezwładną komórkę, jest nią jajeczko, na spotkanie tysięcy plemników – owych nieustraszonych żeglarzy pokonujących całą trasę narządów rodnych. (...) Tenże jajowód, w którym zwykle zaczyna się życie może być uszkodzony.

Zaproponowano więc ominięcie tej przeszkody. Jeżeli jajowód jest zatkany, wystarczy znaleźć jajeczko. Wystarczy przejrzeć jajnik za pomocą małego teleskopu, delikatnie oderwać jajeczko, włożyć je do fiolki napełnionej płynem możliwie najbardziej zbliżonym do płynu jajowodowego, dodać plemniki, a nastąpi zapłodnienie. Narodziny pierwszej dziewczynki poczętej w taki sposób, Louise Brown, nauczyły nas właśnie tego, że istota ludzka staje się nią w chwili zapłodnienia. Nie mamy tu już do czynienia z opinią teoretyka lub logicznym wnioskiem sformułowanym na podstawie wiedzy embriologicznej i genetycznej, lecz z doświadczeniem przeprowadzonym na gatunku ludzkim: życie ludzkie zaczyna się z chwilą zapłodnienia. Gdyby to nie było prawdą, zapłodnienie in vitro nie byłoby możliwe. Gdyby dr Ewans i dr Steptoe, wkładając po raz pierwszy maleńki embrion do macicy pani Brown, nie byli pewni, że nie jest to ani guz, ani zwierzę, ani roślina, lecz istota ludzka – cudownie młoda, najmłodsza, jaką kiedykolwiek widziały oczy ludzkie – nigdy nie odważyliby się na ten eksperyment. Jest to jedyny interesujący wniosek z zapłodnienia in vitro: dowodzi tego, co zawsze było wiadome, a co niektórzy kwestionowali, czyli że życie ludzkie zaczyna się z chwilą zapłodnienia. Dowodzi również, że najmłodsza istota ludzka, ten drobniutki embrion, który od chwili zapłodnienia zaczyna się gorączkowo dzielić i organizować w obszarze o wielkości półtora milimetra, posiada nadzwyczajną zdolność przeżycia. (...) Na ile mogę stwierdzić, jest prawdopodobne, że popęd płciowy szympansa jest porównywalny do popędu człowieka. Jest to twierdzenie psychologii porównawczej. Ale żaden szympans, nawet najbystrzejszy i najlepiej wychowany nigdy nie zrozumie, że może istnieć związek między kopulacją a pojawieniem się po dziewięciu miesiącach małego szympansa. To może zrozumieć tylko człowiek. I to właśnie wywodzące się z czasów ziemskiego raju poznanie sprawia, że człowiek jest jedynym stworzeniem na ziemi, które wie, iż miłość i prokreacja z natury są złączone. (...) Ta właśnie świadomość nadaje zachowaniom reprodukcyjnym właściwą godność. Oddzielenie miłości od prokreacji jest rzeczą nienaturalną. Natomiast całkowicie zgodne z naszą naturą jest wykorzystywanie praw natury do kontroli prokreacji. I jest rzeczą całkowicie naturalną zarówno stała wstrzemięźliwość w celibacie, jak i wstrzemięźliwość okresowa w szczęśliwym małżeństwie. Słowem przeciwne naturze ludzkiej są: antykoncepcja, która oznacza miłość bez dziecka, zapłodnienie in vitro, które oznacza dziecko bez miłości  i aborcja, która jest zabijaniem dzieci, oraz pornografia, która jest zabijaniem miłości.

Natura ludzka pojawia się już u samego początku życia, w chwili zapłodnienia. To ona uczy nas, że embrion nie jest łatwo psującym się środkiem, który można zamrażać lub odmrażać w zależności od potrzeby, że nie jest towarem, który można sprzedawać, nie jest materiałem doświadczalnym, którego można używać i nadużywać, nie jest składem części, z którego można czerpać, gdy zachodzi potrzeba. Od swojej pierwszej chwili embrion ludzki jest po prostu członkiem naszego gatunku. I z tego właśnie powodu, z tego jedynego powodu nie wolno go krzywdzić, lecz trzeba bronić przed wszelkim nadużyciem.

Jerome Lejeune

(Tłumaczył Jan Jarco. Przedruk z miesięcznika„LIST”, nr 6/95, s. 3–5)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.