Twórczy Adwent PDF Drukuj Email

ImagePo co przygotowywać Święta? Przecież można wszystko kupić! Minęły już czasy, gdy rzeczywiście nic ładnego nie można było dostać i chcąc mieć oryginalne ozdoby choinkowe trzeba było robić je własnoręcznie. W wielu domach z braku funduszy robiło się prezenty choinkowe. Może to były smutne i biedne czasy... Ale pozostawiły niezwykłe wspomnienia, ciepło, integrowały rodzinę i napełniały domy szczególnym życiem. Współczesny adwent, w którym przygotowania do świąt polegają na...kupowaniu, zupełnie odarliśmy z ciepła i więzi. Niestety w czasie zakupów więzi nie wzmocnimy, a nawet możemy się pokłócić (nadmiar wrażeń, emocji, pokus, rozczarowań). Od lat przygotowuję wspólnie z dziećmi Święta. Wymaga to ode mnie sporo samodyscypliny i samozaparcia. Nie wiem czy to ma sens, ale widzę jak bardzo integruje to naszą rodzinę. Nie tylko najbliższą... Ale od początku.

Wieniec adwentowy

Powstaje na kilka dni przed pierwszą niedzielą adwentu i gości na naszym stole kuchennym aż do wigilii. Materiał do wykonania go (gałązki, trawki, szyszki, liście, owoce głogu itp.) zbieramy podczas wspólnego rodzinnego spaceru. Każdą z czterech świec zapalamy uroczyście w kolejne niedziele, a później przez cały tydzień są "bitwy", które dziecko zapali przy kolejnym posiłku.

Praca nad sobą

Nie byłby by prawdziwego adwentu bez postanowień. W pierwszą niedzielę każdy członek rodziny deklaruje podczas rodzinnej modlitwy nad czym będzie pracował. Dzieciom, aby im pomóc w pracy nad sobą robimy tabele, do zapisywania do zapisywania postępów. Tabele wiszą w widocznym miejscu. Udany dzień odznacza się specjalnym znakiem. Dni, kiedy postanowienie nie wyszło pozostają puste i można będzie je później naprawić. O wyniki tej pracy nad sobą zapyta Św. Mikołaj podczas wigilii.

Piernik

Już w pierwszym tygodniu adwentu wykonujemy nasze kultowe ciasto, czyli staropolski piernik. Moi mali pomocnicy są bardzo przejęci i z zapałem tłuką orzechy w ogromnych ilościach. Ciasto musi poleżeć ok. 3 tygodni. Przez tan zapał jest go zawsze tak dużo, że wystarcza jeszcze na pierniczki.

Prezenty

Prezenty robione , mimo że nie zawsze są piękne, mają w sobie coś niepowtarzalnego. Niosą w sobie trud i serce, tego, kto je wykonał. I jeszcze jedno. Czas. Ten towar na wagę złota. Zawsze , gdy dostanę robiony prezent od moich dzieci, myślę ile czasu poświęciły tylko dla mnie. To samo odczuwają inni członkowie rodziny. Moją rolą, jest tylko podrzucić lub stonować pomysły i ewentualnie zakupić materiały. Praktyczne urządzenia z papieru, wyklejane obrazki, włóczkowe szaliczki...to czar, którego nie zamienię na kupowane w pośpiechu w supermarkecie kolorowe "przyda - się" .

Ozdoby choinkowe

Choinka ustrojona ozdobami robionymi przez dzieci nie jest specjalnie elegancka. Jednak siła wspomnień, twórczego szału, niepowtarzalnych dziecięcych pomysłów i zrozumiałych tylko dla rodzinnego grona komicznych nieraz skojarzeń jest tak pociągająca, że wolę naszą choinkę niż tysiące eleganckich. Powstają niezwykłe łańcuchy, pierniczkowi członkowie rodziny, szalone anioły...Był kiedyś słoń z kolcami i miś dla Pana Jezusa. Niektóre cuda udało się zachować, więc budzą wspomnienia z dawnych lat: Ale byłem mały jak robiłem tego jeżyka.

Szopka

O to, kto zrobi w tym roku figurki Matki Bożej i Św. Józefa do szopki, trwają zmagania. W jednym roku wygrywają najładniejsze, w innych latach jest po prostu zachowany porządek: rok temu siostra, to w tym roku brat. W naszej rodzinnej szopce pojawiają się ciekawe postaci np. wężyki (bo najprościej je zrobić trzylatkowi) oraz dinozaury (ulubieńcy naszego 5 letniego synka).

Jasełka

Stroje do jasełek rodzinnych wymyślamy wspólnie myszkując po szafach w poszukiwaniu tiulu dla Anioła i lisiej czapy dla Św. Józefa. Dzieciątkiem jest najmłodszy członek rodziny, a resztą aktorów pozostali goście. Niektórzy trochę z zaskoczenia zostają mianowani królami, inni pieczołowicie szykują role. Śmiechu i pięknego kolędowania co nie miara!

Występy dla Świętego Mikołaja

Przed Świętym Mikołajem trzeba się zaprezentować, przecież widział nas rok temu. Ćwicząc z dziećmi piosenki lub figury akrobatyczne dla tego szczególnego gościa , co roku przekonuję się jak to jest ważne dla dzieci . To nie Pani w szkole nas oceni, to ktoś przybywający z zupełnie innego wymiaru...I na tą ocenę czekają.

Stół wigilijny

Strój stołu wigilijnego dostosowujemy do wydarzeń z minionego roku. Wtedy, gdy ktoś z rodziny pielgrzymował do Ziemi Świętej stół ozdabia roślinność z pagórków w Betlejem, jeśli do Medjugorie - kamienie i suszone kwiaty. Na bilecikach przy nakryciu wypisujemy o każdym coś miłego. Niektórzy potem taki niespodziewany dowód akceptacji długo przechowują.

Obrzędy wigilijne

Bardzo dużo potraw z tradycji poszczególnych rodzin goszczących na naszej wigilii. Czytanie Pisma Św., modlitwa spontaniczna, dzielenie opłatkiem, wieczerza, jasełka, Św. Mikołaj i kolędowanie do późnej nocy przy gitarze i pianinie to stałe punkty programu.


Jak widać takie szykowanie Świąt Bożego Narodzenia wymaga sporo pracy. Ale warte są tego. Przeżyte tak twórczo, wzmagają chęć do twórczego życia. Pozostaje po nich radość, ciepło i dobro, które są kierunkowskazami na cały rok.

Magdalena Nehring-Gugulska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

 Zeszyt

 Nowa Sztuka NPR

Nowa karta - pobierz

 Karta obserwacji

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2020 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.