Strona główna arrow Czytelnia arrow Karmienie piersią arrow Karmienie i osteoporoza
Karmienie i osteoporoza PDF Drukuj Email

Jestem 3 miesiące po cesarce. Moja pani doktor kazała mi przyjść na kontrolę po pierwszej miesiączce (jeszcze nie dostałam, karmię piersią) lub po pół roku, żeby ją wywołać, bo twierdzi, że nie jest dobrze dla zdrowia kobiety, aby miesiączki nie było dłużej niż pół roku (podobno odbija się to na kościach i włosach). Potem mogę karmić, ile jeszcze będę chciała (tak twierdzi). W materiałach o NPR (a trochę ich czytałam) nigdy nie spotkałam się z podobnym twierdzeniem, poza tym „wywoływanie” to chyba podawanie jakichś hormonów i nie wydaje mi się to bez wpływu na dziecko. Czy ktoś słyszał o czymś takim?

Nie ma żadnego medycznego uzasadnienia dla wywoływania miesiączek w trakcie karmienia piersią. Okres karmienia przy założeniu prawidłowego dostarczania organizmowi substancji odżywczych i minerałów jest okresem ochronnym dla kobiety. Takie są wnioski z badań, że ostoporoza nie dotyka tak często kobiet, które rodziły i karmiły, jak nieródek.


Co do uzupełniania wapnia w organizmie to najlepiej przyswajalnym jego źródłem są jogurty i żółty ser, a dopiero daleko później inne produkty pochodzenia mlecznego i samo mleko. Sztuczne preparaty wapnia nie wchłaniają się najlepiej i zalecana dawka dla matki karmiącej to aż 1000 mg na dobę. Warto pamiętać, że osteoporoza to nie tylko wynik niskiego poziom estrogenów (brak miesiączek), niedobór wapnia (karmienie), ale chorba będąca efektem wielu nieprawidłowych nawyków mających swój początek niemalże tuż po poczęciu.


Niska szczytowa masa kostna, będąca efektem nieprawidłowej diety w wieku niemowlęcym, wczesnym dziecięcym i przede wszystkim okresu dojrzewania, absurdalnego odchudzania się nastolatek, nadużywania kawy i alkoholu i tragicznego wręcz u większości polskich dziewcząt zaniedbania aktywności fizycznej to główne czynniki późniejszej osteoporozy. Rękami i nogami będę bronił karmienia piersią przed atakami, że jest ono przyczyną osteoporozy. Tak po prostu nie jest!!!

lek. med. Tomasz Dmochowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2021 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.