Strona główna arrow Czytelnia arrow Historie z życia arrow Piękny bukiet kwiatów
Piękny bukiet kwiatów PDF Drukuj Email

Mam na imię Jadwiga, niedługo skończę 30 lat. Od 8 lat jestem mężatką. W tym czasie przyszły na świat cztery kochane córeczki - wszystkie przez cięcia cesarskie. Już przy trzecim cięciu zaproponowano mi sterylizację (przecięcie jajowodów). Nie zgodziłam się.

Za niespełna dwa lata ponownie zaszłam w ciążę. Nawet rodzina wtedy uznała, że zrobiłam źle, nie godząc się na sterylizację. Przeżywałam ciężkie chwile, załamywałam się. Gdy nadszedł ten wielki dzień rozwiązania, na stole operacyjnym usłyszałam to samo pytanie. Ze stanowczością, która zadziwiła lekarzy, odpowiedziałam, że absolutnie nie życzę sobie tego, co mi proponowali. Mąż był później u lekarza prowadzącego i również dowiedział się, że żona postąpiła nierozsądnie, że kolejna ciąża może skończyć się tragicznie itd. Nadmieniam, że mąż wiedział, iż podejmę taką decyzję i zaakceptował ją.

Muszę jeszcze powiedzieć, że przez 8 lat naszego małżeństwa nie stosowaliśmy żadnych środków antykoncepcyjnych - jedynie naturalne rozpoznawanie cyklu. To, że mamy czwórkę dzieci (ktoś powie: nieplanowanych( w wieku 7, 5, 3 lata i ostatnie ma 5 miesięcy, nie jest wcale wynikiem tego, że naturalne planowanie rodziny jest zawodne. To my zawodzimy, nie dość dokładnie oznaczamy dni płodne, wreszcie nie dość dobrze znamy tę metodę.

Wiem, że najlepszy byłby kontakt z poradnią rodzinną. Niestety, dla ludzi mieszkających na wsi nie jest to takie proste. Przynajmniej tu, u nas. Koleżanka już trzy miesiące "załatwia" nam wizytę w Katolickiej Poradni Rodzinnej i wciąż trzeba czekać, gdyż pani jest jedna, a osób potrzebujących bardzo, bardzo dużo. Teraz jest sezon urlopowy, więc oczekiwanie wciąż się przedłuża. I właśnie dlatego, że długo czekamy, nabyłam pewnych doświadczeń, którymi chcę się podzielić.

Lepiej zrozumiałam, czym jest płodność. Jest ona darem od Boga i daru tego nie należy zmarnować. Ktoś kiedyś powiedział, że to tak, jakby ktoś podarował nam piękny bukiet kwiatów, a my zamiast podziękować i cieszyć się nimi, niszczymy je na oczach ofiarodawcy i wyrzucamy do kosza. Jak czulibyśmy się, gdybyśmy to my ofiarowali te kwiaty. Jak musi czuć się Bóg, kiedy widzi, jak Jego piękny dar niszczymy? Ten przykład często podawałam w rozmowach ze znajomymi, którzy dziwili się, że jeszcze "czegoś" nie zrobiłam, żeby nie mieć więcej dzieci. No właśnie, gdybym zgodziła się na sterylizację już po trzecim dziecku, nie mogłabym cieszyć się teraz tym kolejnym. A skoro ono jest, to widocznie Bóg ma co do jego osoby swoje plany. Nie mógłby ich zrealizować, gdybym ja odrzuciła Jego dar. Z czym stanęłabym kiedyś przed Nim. Na pewno miałby prawo powiedzieć: "Nie znam Cię".

Tak jak wspomniałam, nasze ostatnie dziecko ma pięć miesięcy, a my na nowo przeżywamy narzeczeństwo. Czekamy na siebie i jest to cudowne. Nasza miłość odrodziła się, pogłębiła. Jesteśmy dla siebie mili, uprzejmi, ja nie jestem taka nerwowa. Poza tym czuję się dowartościowana, wiem, że mąż mnie szanuje i nie traktuje jak lakę, maskotkę. I to jest wspaniałe. Nie chcę nawet myśleć, co by było, gdybyśmy nie mieli żadnych hamulców, gdybym się zgodziła na sterylizację. Nigdy nie doświadczyłabym tej pięknej, wspaniałej miłości, która może łączyć małżonków. Muszę zaznaczyć, że taka miłość nie jest łatwa ani dla mnie, ani dla męża. Czasami są dni, kiedy wydaje się nam, że to wszystko nie ma sensu. Ale czy ktoś obiecuje, że droga ku Bogu będzie łatwa? Wręcz przeciwnie. Jest wąska, kręta i pełna wyrzeczeń. Miłość nie tylko jest możliwa - ona jest: prawdziwa, cudowna, największa, wspaniała. I wtedy można się przekonać, jaka jest ogromna. Bo miłość to nie "kochanie się", ale dawanie siebie. A co można dać, gdy się nic nie ma do zaofiarowania? A na pewno nic nie damy wtedy, gdy wielki Boży dar płodności marnujemy lub całkowicie go odrzucamy.

Dziękuję Bogu i Matce Najświętszej, że pozwolili mi zrozumieć te sprawy i kierowali moim wyborem - dobrym, właściwym wyborem.
Jadwiga M. (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2021 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.