Przeziębiona mama PDF Drukuj Email

 

Jakie leki mogę przyjmować w przypadku wysokiej gorączki (ponad 38° C), przeziębienia (grypa, angina)? Niektórzy lekarze beztrosko zapisują powszechnie przyjęte leki stosowane przy tych dolegliwościach, inni z kolei negują przyjmowanie wszelkich leków w okresie karmienia piersią?

 

Gorączka jest patologicznym wzrostem temperatury powyżej normy fizjologicznej (36 - 37°C), związanym najczęściej z chorobą infekcyjną. Jest zatem objawem, a nie przyczyną choroby. Właściwa przyczyna to np. wirusy (niewiele leków eliminuje je skutecznie), bakterie (zwalczane dobrze nam znanymi antybiotykami) i inne rzadziej nas nękające drobnoustroje. Sama gorączka jest reakcją obronną organizmu i odgrywa korzystną rolę w walce z drobnoustrojem wywołującym daną chorobę. Jeśli sztucznie obniżamy każdą gorączkę, pozwalamy drobnoustrojom rozwijać się. Wniosek nasuwa się jeden: nie każdą gorączkę należy obniżać. Można to rozważać od 38,5° C. Gorączka do 39 - 40° C nie jest u dorosłego niebezpieczna, choć bywa, że niektórzy czują się bardzo źle nawet przy niższej temperaturze.
Chciałabym podkreślić, że wysokość gorączki nie ma żadnego racjonalnego związku z zakazywaniem karmienia piersią. Czy matka ma 38,5°C czy 39,5° C - jest to jedynie silniejsza bądź słabsza odpowiedź organizmu na czynnik wywołujący chorobę. Do dziś nie mogę pojąć, na jakiej podstawie zakazywano matkom karmienia przy temperaturze powyżej 38° C.
Chcąc zastosować lek przeciwgorączkowy, sugerujemy się samopoczuciem matki. Jeśli jest ono złe, a gorączka przekracza 39°C, można myśleć o leku. żaden z leków niesterydowych przeciwzapalnych nie jest bezwzględnie przeciwwskazany w okresie karmienia piersią. Jednak, jeśli nie ma innych szczególnych wskazań lekarskich, wybieramy taki, który ma najmniej działań ubocznych. Najlepszym, najbardziej bezpiecznym lekiem jest paracetamol (może mieć różne nazwy handlowe: Acenol, APAP, Panadol i inne). Stosujemy go w jednorazowej dawce 500 - 1000 mg (1-2 tabletki). Lek można zastosować doraźnie, np. spodziewając się popołudniowego skoku temperatury. Kolejną dawkę możemy powtórzyć po 4-6 godzinach. Jeśli matkę męczy stała bardzo wysoka gorączka, można brać 1-2 tabletki co 8 godzin przez całą dobę. Nie można przekroczyć dawki 4 gramy (8 tabletek) na dobę. Paracetamol nie działa szybko, co z punktu widzenia zdrowia jest korzystniejsze. Nie należy więc niecierpliwie powtarzać dawki po 1-2 godzinach, bo łatwo wtedy przedawkować lek, powodując działania uboczne. Zasadą, jak przy każdym leku przeciwgorączkowym czy przeciwbólowym, jest stosowanie go krótko, doraźnie. Jeśli po trzech dniach gorączka nie spada, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zastosuje leczenie przyczynowe.
Obecnie pokazuje się coraz więcej preparatów złożonych, zalecanych w przypadku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Zwracajmy uwagę na to, jakie preparaty wchodzą w skład mieszanki i wybierajmy te, które zawierają paracetamol (np. Coldrex czy Sine - aid z pseudoefedryną).Poza tym każda rodzina ma własny zestaw środków domowych, które można wykorzystywać, żeby ulżyć dolegliwościom. Mieszanki ziołowe, inhalacje, płukanie gardła, nosa, kąpiele itp. Karmiąca mama musi jedynie pamiętać, że zioła to też leki i nie należy ich stosować w nadmiarze i bez wskazań. Niektóre mogą działać uczulająco, jak każda inna substancja. Z kolei znane nam cebula i czosnek to silnie aromatyczne warzywa, które spożywane w większych ilościach zmieniają smak pokarmu. Godnym polecenia lekiem, który ogranicza lanie się z nosa, jest Xylometazolin żel 0,1%. Kilka razy dziennie zakraplamy po kropelce do każdej dziurki. Udowodniony korzystny wpływ ma witamina C, którą można stosować w ilości 1,6 g (czyli 8 tabletek po 200 mg dziennie).
Ponadto matka karmiąca i gorączkująca powinna sporo pić i odpoczywać. Pamiętajmy o nawilżaniu i wietrzeniu mieszkania, co jest bardzo ważne w okresie leczenia przeziębienia.
Bywa, że przebieg choroby zaostrza się, objawy sugerują zakażenie bakteryjne, lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku. Większość antybiotyków stosowanych zwykle w przypadku zakażeń domowych jest bezpieczna dla karmiącej i jej dziecka. Czy będą to leki z grupy penicylin, cefalosporyn, makrolidów, czy inne - nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Istnieje dosłownie kilka antybiotyków nie polecanych na czas laktacji, ale nie są one stosowane do leczenia zakażeń górnych dróg oddechowych o etiologii domowej. W swojej książce podaję najnowszą literaturę dotyczącą m.in. omawianych tu zagadnień i każdy lekarz może sprawdzić, czy może przepisać matce karmiącej dane leki. W większości polskich publikacji funkcjonują stare, bardzo niekompletne listy leków przeznaczonych na czas laktacji. Nie dziwię się, że lekarze nie wiedzą, co można, a co nie, choć wydaje się, że powinni się postarać uaktualnić swoją wiedzę.

Magdalena Nehring - Gugulska
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

www.sklep.npr.pl

 Nowa Sztuka NPR

 Zeszyt

 Sztuka popor

 Warto karmic piersia

Nowa karta - pobierz

Nasze propozycje

 Dobra nowina
© 2021 Naturalne planowanie rodziny :: Joomla! jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.